Відокремлений структурний підрозділ "Житомирський торговельно-економічний фаховий коледж Державного торговельно-економічного університету"

Відокремлений структурний підрозділ "Житомирський торговельно-економічний фаховий коледж Державного торговельно-економічного університету"

вул. Чуднівська, 101, м. Житомир, Україна, 10005, (0412)24-25-33, vsp.ztefk@gmail.com
(0412)24-25-34; +38(096)8621672(viber, telegram)
Директор: Губарєв Григорій Леонідович


Поради випускнику

Як знайти першу роботу?

Як знайти першу роботу? Це запитання задає собі кожен випускник. Пошук першої роботи є захоплюючим і хвилюючим процесом. Адже залишаючи стіни навчального закладу, кожен випускник стикається з неясністю та невизначеністю свого майбутнього.

Насамперед, процесу пошуку роботи повинен передувати якийсь підготовчий період. Найважливішим тут є реалістична оцінка своїх можливостей. Адже багато роботодавців шукають фахівців, які вже мають якийсь досвід роботи. Тому в першу чергу необхідно підготуватися до того, що першою роботою стане робота на найнижчому щаблі кар’єрних сходів з невисокою оплатою праці. Проте, не варто себе недооцінювати та дозволяти недосвідченості перешкоджати своїм починанням. Оцініть реально всі свої таланти та навички, які ви вже встигли придбати. Це обов’язково допоможе вам набути впевненості в собі та знайти першу роботу.

Одним з важливих моментів підготовчого етапу стане вивчення вимог, які висувають роботодавці до кандидатів з вашої спеціальності. Для цього приблизно протягом півроку до початку пошуків роботи варто переглядати відкриті вакансії. Можливо, для того, щоб знайти першу роботу вам буде потрібно здобути додаткові навички, що зустрічаються в більшості вакансій, і для цього у вас буде достатньо часу.

На наступному етапі варто зібрати всі необхідні документи:дипломи, грамоти,рекомендаційні листи, якщо вони є внаявності та розпочати напи-сання та відправлення резюме, у якому необхідно обов’язково вказати всі свої якості та навички.Не варто писати в резюме про відсутність досвіду роботи. Адже написання дипломної роботи та проходження практики – це вже чималий досвід, що гідний того, щоб прикрасити ваше резюме, створити сприятливе враження в потенційного роботодавця та, в остаточному підсумку, не тільки знайти першу роботу, але й одержати її. Саме резюме – ваша візитна картка, при знайомстві з якою роботодавець повинен зацікавитися саме вашою кандидатурою. Тому вкрай важливим є скласти його грамотно.

ПРАВИЛА ОФОРМЛЕННЯ РЕЗЮМЕ

 • Резюме повинно мати яскраво виражену структуру і просту мову викладу. Роботодавець має витратити мінімум часу на перегляд резюме і ухвалення рішення щодо нього. В тексті повинні виділятися Ваші ключові здібності, досягнення та досвід.
 • Резюме повинно бути правильно оформлене. У того, хто його читає, не повинна розсіюватися увага. Необхідно поєднувати акуратні пробіли, рівні поля і не нехтувати абзацами.
 • Резюме повинно бути коротким. Оптимальний обсяг – 1 сторінка. Зупиняйтеся детально на Вашому досвіді. Обов’язково висловлюйте думки грамотно, уникайте другорядних деталей.
 • Резюме повинно бути продуманим. Його зміст має повністю відповідати вимогам вакансії, на яку Ви претендуєте.
 • Резюме повинно бути доказовим. Покажіть реальний результат Вашої діяльності.
 • Резюме повинно бути точним. Остерігайтеся загальних фраз і зайвих визначень.
 • Резюме повинно бути простим. Не захоплюйтеся графічними малюнками, рамками та іншим. Не ускладнюйте текст абревіатурами, які можуть бути невідомі роботодавцю.
 • Резюме повинно бути коректним. Використовуйте короткі фрази і не захоплюйтеся довгими словосполученнями.
 • Резюме повинно бути граматично бездоганним. Не довіряйте комп’ютерному редактору. Обов’язково перечитайте його текст після написання, щоб переконатися у відсутності помилок і двозначностей.
 • Резюме повинно бути офіційним. Не перенавантажуйте його даними особистого характеру.

  Якщо ваша кандидатура змогла зацікавити роботодавця, вас запросять пройти співбесіду.

  ПСИХОЛОГІЧНА ПІДГОТОВКА ДО СПІВБЕСІДИ

  Напередодні співбесіди необхідно багато про що подбати …

  До інтерв’ю незайве зібрати максимум доступної інформації про потенційного роботодавця і умови роботи в нього. Де здобути відомості? – На сайті компанії, з її рекламних матеріалів, пошуком по мережі. Якщо є можливість отримати інформацію від того, хто в даній компанії працював або працює – це тим більше добре.

  Зовнішній вигляд обов’язково повинен бути охайним. Що стосується форми одягу, то дізнайтеся заздалегідь, чи є в компанії “дрес-код”. Якщо такий є, постарайтеся при виборі одягу його дотримуватися. Загальноприйнята так звана “зручна” мода, особливо молодіжна, не має майже ніякого відношення до ділового стилю. Так, в такому одязі комфортно, вона яскрава і гарна. Але роботодавці в більшості випадків консервативні, рвані джинси, відверті топіки, ультрамодні футболки, гавайські шорти та сорочки їх не вразять. Ідеальний вибір – європейський костюм, в крайньому випадку – пристойна сорочка і штани для чоловіків, і той самий костюм, але, бажано, зі спідницею – для жінок.

  Парфумерії – ні! Аромат, що подобається вам, може викликати неприємні відчуття у інтерв’юера. Хочете ризикнути? У цій ситуації вам це ні до чого.

  Міцний сон. Якщо ви згораєте від хвилювання, не ризикуйте відпочинком. Випийте натуральне заспокійливе, прийміть розслаблюючу ванну і лягайте в ліжко раніше. Уникайте сильних снодійних, інакше ранкової бадьорості і ясності розуму не видно.

  Якісний сніданок. Голодна людина в глибині душі мріє поїсти, а це відволікає від процесу співбесіди. Вам доведеться думати, відповідати, а натщесерце голова працює з перебоями.

  Запізнення неприпустимо. Заведіть два будильники, з додатковим запасом часу на збори. Виходьте з будинку заздалегідь, щоб вам не завадили транспортні неув’язки. Краще трохи погуляти біля офісу і з’явитися на співбесіду свіжим і спокійним, ніж “обрадувати” роботодавця нервозністю, пітливістю і скуйовдженістю після ранкового стресу.

  І ось ви біля входу на співбесіду …

  Ви на місці, але ніяк не наважуєтеся увійти. Робите глибокий вдих-видих і подумки говорите собі: “Так, я боюся. Але мені дуже хочеться пройти випробування, я гідний цієї роботи. А якщо нічого не вийде, життя на цьому не закінчується, влаштуюся на інше місце”. І сміливо переступаєте поріг. Стояння за дверима не наближає вас до результату.

  Найчастіше за дверима компанії на вас буде чекати охорона або ж рецепшн. І в тому, і в іншому випадку чітко повідомте своє прізвище, а також ім’я тієї людини, яка запросила вас на інтерв’ю. Швидше за все, вас проведуть або підкажуть, як дістатися до потрібної кімнати. Обставини часто змушують роботодавців спізнюватися на співбесіду. Змиріться з подібною ситуацією і не показуйте інтерв’юеру своє невдоволення. Йому спізнюватися можна, а вам – на жаль …

  Фахівці відзначають, що нерідко вирішальними при прийомі на роботу є найперші секунди зустрічі. Щоб вас сприйняли добре, обов’язково посміхніться, представтесь, повідомте, з якого питання ви прийшли. Непогано сказати: “Спасибі, що знайшли час зі мною зустрітися”. Також доречні формулювання на кшталт: “Мене зацікавила вакансія така, я дізнався про неї звідти”. Рукостискання перед інтерв’ю не надто поширені, але якщо вам протягнули руку, обов’язково потисніть її – тільки не захоплюйтеся. До речі, після закінчення інтерв’ю не забудьте подякувати співрозмовнику за зустріч.

  Хитрощі спілкування на співбесіді …

  Фахівці в області людських комунікацій часто рекомендують прості прийоми, що дозволяють зробити зустріч для шукача місця сприятливою.

  Якщо ви постійно відводите очі вбік, співрозмовник може запідозрити вас у нещирості або боязкості. Наберіться сміливості і подумки намалюйте трикутник між бровами вашого “візаві”. І дивитися треба в середину цього трикутника. У цьому випадку в роботодавця не виникне неприємного відчуття, що ви свердлите його поглядом або ж, навпаки, блукаючим поглядом по кімнаті.

  Дістаньте з сумки ручку і блокнот – в ході бесіди, можливо, знадобиться зробити якісь записи. Крім того, ці предмети допоможуть зайняти руки і уникнути зайвої жестикуляції.

  “Дзеркальна” поза.

  Психологічно ви налаштовуєте співрозмовника на одну хвилю з вами, якщо, як дзеркало, ненав’язливо відображаєте його жести. Звичайно, не потрібно на 100%-во копіювати співрозмовника (це призведе до негативної реакції), постарайтеся, як би наблизитися до його поведінки, пози, міміки.

  Ваш голос повинен бути приємним, тон – спокійним і впевненим, а мова – правильною. Позбутися від модних слів-паразитів “як би”, “насправді” тощо, а також сленгу і тривалого “еканья” при зв’язуванні слів непросто. Але постарайтеся, стежте за собою. Від того, як ви кажете, багато в чому залежить результат співбесіди.

  Посміхайтеся природно і не напружено. Не сидіть з виразом переляканого кролика.

  Звертайтеся до співбесідника по імені і по батькові. Це створює довірливу атмосферу.

  Інтерв’ю і ви …

  Співбесіда називається “інтерв’ю” саме тому, що побудовано за принципом “запитання-відповідь”. Тривалість інтерв’ю може варіюватися, але в середньому воно становить 20-40 хвилин. За цей невеликий проміжок часу роботодавець зазвичай приймає рішення з приводу вашої подальшої долі в цій компанії. Хоча іноді подібних зустрічей буває декілька. Це залежить від компанії і рівня посади, на яку ви претендуєте.

  У ході бесіди постарайтеся зробити одне, але головне враження: ви – кращий претендент з усіх. Це не означає, що потрібно вести себе як всезнайка і всеумійка. Скромність і одночасно впевненість у своїх силах – ось ваш коник. Співрозмовник повинен переконатися в тому, що ви знаєте не лише про те, що потрібно робити на даному робочому місці, але і про те чим займається фірма, які її пріоритети, а також який внесок особисто ви можете внести в її процвітання. Якщо ви прийдете підготовленими, то однозначно заробите додаткові бали на свою користь. Адже не виключено, що вам можуть запропонувати вирішити яке-небудь професійне завдання чи тест для перевірки професійних знань та навичок. Якщо ж вийшло так, що ви не знаєте про фірму практично нічого, краще задати декілька уточнюючих запитань. Не дивуйтеся, якщо мова зайде про так звані”питання особистого характеру”. Ніхто не прагне вивідати ваші таємниці. Просто роботодавцю треба знати, як сімейний стан, склад сім’ї, місце проживання позначаться на вашій трудовій діяльності. Не замикайтеся в гордому мовчанні і не будьте занадто відвертим. Якщо вас запитують про сімейний стан, назвіть те положення, яке є у вас фактично, на сьогоднішній момент. У формулюванні “цивільний шлюб”, згідно з моральними нормами сучасного суспільства, також немає нічого поганого.

  Роботодавці люблять ставити запитання: “Чому ви хочете працювати саме в нас?” Продумайте відповідь заздалегідь.

  Одна з найбільших складнощів на співбесіді – правильно відповісти на каверзне запитання “Назвіть ваші недоліки”. Спробуйте вибрати зі списку своїх недоліків найбільш безневинні, наприклад: я іноді спізнююся; я “сова”, тому зранку моя працездатність нижче, ніж вдень і ввечері;

  Політика, релігія, секс, обговорення колишнього начальства, суто особисті проблеми – теми заборонені для співбесіди. Уникайте їх.

  Не відповідайте похапцем, але й не занадто довго обмірковуйте відповідь. Намагайтеся говорити в одному темпі і на одній гучності з інтерв’юером.

  Ведіть діалог у доброзичливо-спокійному настрої. Важливо показати, що ви людина досить урівноважена і в деякому роді “універсальна” – можете і в команді працювати, прислухаючись до думки інших, і свою власну думку, якщо знадобиться, зможете відстояти, – але виважено й аргументовано. Демонструйте не тільки достатність вашої кваліфікації, а й ступінь вашої неконфліктності.

  Дуже часто на співбесіді задаються “хитрі запитання”, наприклад, “Чому саме вас ми повинні взяти на роботу?”. Не лякайтеся, це робиться для того, щоб перевірити вашу емоційну і стресову стійкість. Краще відповісти нейтрально, спираючись не на емоції, а на логіку і сенс. Наприклад: “Ви не повинні взяти на роботу саме мене: я надаю вам нарівні з іншими кандидатами інформацію про свою професійну компетентність та особистісну структуру, а ваше право – вирішувати, кому з кандидатів ви віддасте перевагу”.

  Це корисно знати …

  До негативних професійних характеристик відносяться:

 • Низький рівень кваліфікації;
 • Відсутність справжнього інтересу до пропонованої роботи;
 • Відсутність ентузіазму з приводу майбутньої роботи;
 • Зацікавленість в майбутній роботі тільки через високу заробітну плату;
 • Бажання отримати тільки престижну роботу;
 • Невисокі ділові якості;
 • Небажання і невміння знаходити контакти з колегами;
 • Некомунікабельність;
 • Невміння працювати в колективі.

  Питання інтерв’ю, як правило, розраховані не тільки на те, щоб дізнатися ваш вік, освіту і досвід роботи, але і на те, щоб мати уявлення про Ваші соціальні та індивідуальні психологічні якості.

  Список ймовірних питань на співбесіді.

 • Основний рід діяльності в даний час і професійні інтереси.
 • Що нестандартного (нового) можете запропонувати на новому місці роботи?
 • Що Ви очікуєте від майбутнього місця роботи?
 • Яка робота Вам найбільш цікава?
 • На яку заробітну плату розраховуєте? (Не називайте позамежні цифри, але і не оцінюйте себе занадто низько)
 • Як підвищуєте свої професійні знання?
 • Як будуєте свої стосунки з колегами і чи відчуваєте труднощі у спілкуванні?
 • Чи не завадить особисте життя новій роботі, якщо завадить, то в якій мірі?

  А якщо не пройшли співбесіду …

  Зазвичай після співбесіди починається болісне очікування: приймуть-не приймуть … У житті буває всяке, і не треба впадати у відчай, якщо спроба не вдалася. З кожним наступною співбесідою (в іншому місці) будуть рости ваш досвід і вміння презентувати себе правильно. Спробуйте проаналізувати, що стало причиною невдачі: недостатня кваліфікація, завищена самооцінка, невиразні відповіді на питання, поганий зовнішній вигляд, похмурість або просто банальне запізнення. Збираючись на наступне інтерв’ю, постарайтеся підготуватися серйозніше. Якщо інтерв’юер на прощання дає вам корисні поради про те, що вам варто змінити у собі або своїй поведінці – не ображайтеся! Це означає, що людина хоче вам допомогти, що він бачить у вас певний потенціал. Вислухайте і подякуйте інтерв’юера. А поради обов’язково стануть в нагоді в наступний раз!

  Веб-сайти з пошуку роботи:

 • http://www.trud.ua/
 • http://www.trud.gov.ua
 • http://www.work.ua/
 • http://rabota.ua/
 • http://www.jobs.ua
 • http://www.parta.com.ua/rabota/

  © 2016, 2024, Житомирський торговельно-економічний фаховий коледж.